ANNDA

 

2010 ALL AMERICANS

Judges: Tom Rucker and Tim Flickinger

 

Junior Does

Class #2 Intermediate Doe Kids (3-4 mo)  

First

Phoenix Rising Glitter In The Air
B/O: Ashley A Turcotte

Reserve

Elmwood Hennessey's Gardenia

B/O: Ray Stauffer
Class No. 3 - Senior Doe Kids - 5 mo One Entry

First

Dill's XM Merry-Go-Round
B/O: Ellen F Dorsey

Class No. 4 - 6-12 mo. Four Entries

First

Dill's BH Happy Birthday
B/O: Ellen F Dorsey


Reserve

Kid'n Acres DOM Sterling
B: David & Katrina Cole
O: Mark & Angel Cole

CLASS NO.5 : 12-24 mo. 9 Entries

First

Wood Bridge Farm Magnolia
B/O: Susan Ausman

Reserve

Agape Oaks FC Urchin's Urchin
B: Pam Ebert
O: Kathy Parham

2010 ALL AMERICAN SENIOR DOES

<
Class #6 -- Under 2 years in Milk
(3 entries)

FIRST

Phoenix Rising Farm Sensation
Breeder/Owner:: Ashley A. Turcotte

RESERVE (TIE)

Wood Bridge Farm Too Escalade
B: Josie Elliott
O: Josie Elliott - Susan Ausman

RESERVE (TIE)

Fairland Farm HP Unio Mystica
B: Dawn Birr & Family
O: Ashley Gallaway

Class No. 7 - Two years & under 3 Four Entries

FIRST

NC PromisedLand Deviant Seven
B: Keith & Marie Harrell
O: Ashley A Turcotte

RESERVE

Wood Bridge Farm Chinadoll
B/O: Susan Ausman

CLASS NO.8 : 3 Years 9 Entries

FIRST (Tie)

CH Tiny Town Jingle
B: Christopher Bailey
O: Christopher & Jane Bailey

FIRST (Tie)

SGCH Dill's TG Brand New Girlfriend
B/O: Ellen F Dorsey

Reserve

Tiny Town Blue Moon
B/O: Christopher Bailey

CLASS NO.9 : 4 Years 7 Entries

FIRST (Tie)

ARMCH God's Love Farm Cloudy
B: Carlene Wheeler
O: Ashley A Turcotte

FIRST (Tie)

Wood Bridge Farm Wisabella
B/O: Susan Ausman

RESERVE (Tie)

CH/MCH Algedi Farm DJ Honey Dew
B: Algedi Farm
O: Siena Rasmussen

RESERVE (Tie)

GCH/MCH Dill's FH Doo Wop
B/O: Ellen F Dorsey

CLASS NO.10 : 5 Years 2 Entries

FIRST

CH Bombahook Acres HSRD Demi Plie
B: Bombahook Acres
O:Susan & Irvin Ausman

RESERVE
GCH/MCH Dill's AC Tranquility
B/O: Ellen F Dorsey

BUCKS

Class #11 Junior under one year -- 2 Entries  

 

 

FIRST

Irish Whisper YS Puff Daddy
B: Susan Brennan
O: Ashley A Turcotte

RESERVE

Little Tots Estate E Victory
B: Rusty Repp
O: Ashley Gallaway


Class No. 12: Under 2 years 1 Entry

FIRST

God's Love Farm King Bambi
B: Carlene Wheeler
O: Ashley A Turcotte

Class No. 13 - Buck 2 & under 3 years
2 entries

FIRST

Promised Land Pablo Abednego
B: Keith Harrell
O: Susan & Irvin Asuman

Reserve

PGCH Kaapio Acres SB Tidal Wave
B: Deena Sansonet & Roberta Creed
O: Ashley Gallaway


 

Class No. 14 - Bucks 3 yr & under 5
3 entries

FIRST

CH/MCH TX Twincreeks FAX Summer Knight
B: Kellye Bussey
O: Ashley A Turcotte

RESERVE

Buttin' Heads Palimony
B: Sue Rucker
O: Susan & Irvin Asuman

CLASS NO.15 : Bucks 5 yrs & over.
1 Entry

FIRST

CH Rosasharn UMT Pippin
B: Anne Peterson
O: Susan Asumam